Komorní kino Evald


Článek 293 + Hlas

2DČT/AT
Délka:66 minut
Žánr:Dokumentární

KOUPIT VSTUPENKY

Článek 293 (Polsko, 2021, 26 min, režie: Jan Bluz)

Když se nelegitimní vládce pokouší udržet u moci i za cenu použití násilí proti vlastním občanům, část protestujících musí učinit zlomové rozhodnutí.

V Minsku, hlavním městě Běloruska, se odehrávají historicky největší protesty proti režimu diktátora Lukašenka. Film polského režiséra Jana Bluze přináší mrazivá svědectví několika mladých lidí, kteří se stali svědky nedůstojného a často brutálního zacházení s účastníky nenásilných protestů. Protagonisté filmu mají různé zájmy a životní příběhy, jedno je ale spojuje: v rodné zemi jim hrozí mnohaleté vězení, a tak učinili jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě – odejdou z Běloruska a začnou nový život v exilu. Tisíce dalších Bělorusů a Bělorusek ale doma nadále zůstávají ve vazbě. Film byl natočen s podporou Pulitzerova centra.

Hlas (Bělorukso, 2021, 45 min, režie: Nadzeya Zaitsava)

Někdy si nevybíráme, zda se staneme účastníky dějinných událostí. Osmnáctileté dívce, jejíž identita zůstává publiku skryta, se život převrací vzhůru nohama poté, co se připojuje k protivládním protestům v rodném Bělorusku.

Osobní zpověď mladé ženy, která si prošla výslechy, zadržením a nakonec i zpočátku nepředstavitelným útěkem ze země, ukazuje historické události v Lukašenkově Bělorusku v intimním světle. Ohrožený režim se pokouší zuby nehty udržet u moci – neváhá se uchýlit ani k násilným represím neozbrojených demonstrantů a hluboce tak poznamenává životy všech, kteří se staví do opozice. Je nejisté, jak dlouho zůstanou kritici režimu na svobodě. Zápas o demokracii a právní stát přesto pokračuje.

Trailery

Fotogalerie

Najděte svoji akci