Komorní kino Evald


Jeden svět

Cesty svobody 


Největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě „Jeden svět“ je opět v Praze. Dvacátý čtvrtý ročník festivalu proběhne od 23. do 31. března v osmi pražských kinech a nabídne více jak 200 projekcí.

 


Tématem Jednoho světa jsou v roce 2022 Cesty svobody. Organizátoři tématem upozorňují na možná trochu upozaděné věci, které otřásají světem lidských práv a které festival nemůže ignorovat. Stále trvající autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku.

Sami organizátoři při vymýšlení tématu půl roku zpátky netušili, jak moc bude v březnu 2022 aktuální. „Domníváme se, že právě nyní je o to více potřeba ukazovat skrze filmové výpovědi a dokumenty místa, kde podobné situace trvají už řadu let a stále neutichají, a jak rychle se některé události mohou dotknout i nás všech. Pokračujeme tak v připravování festivalu, kde napříč programem letošního ročníku najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv. Chceme tak ukázat a ještě více rozpoutat debatu o zhoršující situaci lidských práv ve světě, kterou nemůžeme ignorovat. Kdy jindy, když ne teď,“ říkají organizátoři*ky festivalu.

Festival dokumentů o lidských právech pořádá společnost Člověk v tísni, která letos slaví třicet let od založení. Poprvé se uskutečnil v roce 1999. Podle organizátorů je přehlídka nejvýznamnější akcí svého druhu na světě a v roce 2007 získala čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.

Vstupenky na festival můžete zakoupit pouze online na stránkách www.goout.net 

Z provozních důvodů nelze na festivalová představení přijímat telefonické ani online rezervace.